8741004AGLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8741004AGLF
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
PLL BASED CLOCK DRIVER, 8741004
Manufacturer :
Product Category :
Application Specific Clock/Timing
Series :
FemtoClock®
PLL :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Base Part Number :
ICS8741004
Output :
LVDS
Frequency (Max) :
160MHz
Input :
HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Number of Circuits :
1
Ratio - Input:Output :
1:4
Main Purpose :
PCI Express (PCIe)
Datasheets
8741004AGLF
Introducing Application Specific Clock/Timing Intersil (Renesas Electronics Corporation) 8741004AGLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:ICS8741004, Output:LVDS, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), 8741004AGLF pinout, 8741004AGLF datasheet PDF, 8741004AGLF amp .Beyond Application Specific Clock/Timing Intersil (Renesas Electronics Corporation) 8741004AGLF ,we also offer 9DBL411BKILF, 9DB433AGLF, SI53159-A01AGM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Intersil (Renesas Electronics Corporation) 8741004AGLF
Application Specific Clock/Timing Intersil (Renesas Electronics Corporation) 8741004AGLF Overview
8741004AGLF Features
  • PLL-based clock management for precise timing operations
  • High stability and reliability under varying conditions
  • Compact form factor, suitable for dense PCB layouts
  • Low power consumption, enhancing overall system efficiency
  • Easy integration with multiple ICs and microcontrollers
8741004AGLF Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAPACITOR CERM
    TVS DIODE 21VWM 3MPAK
    TVS DIODE 3.5VWM 2SFP
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC CLK BUF 400MHZ 1CIRC 32WQFN
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN
    IC FAN/BUFFER DIFF 20TSSOP
    IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC CLK GENERATOR 100MHZ 24QFN