84501-101LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
84501-101LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
BGA
Datasheet
Download
Description
CONN ARRAY RCPT 300POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Series :
MEG-Array®, MezzSelect™
Insulation Resistance :
1GOhm
Current Rating :
450mA
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
450mA
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Housing Material :
Polymer
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Stack Height :
4mm
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
17.34mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Pitch :
1.27mm
Material :
LIQUID CRYSTAL POLYMER
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
Receptacle
Stack Height (Mating) :
4mm 10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Solder
Row Spacing :
1.27 mm
Contact Resistance :
35mOhm
Pitch :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
300
Depth :
16.38mm
Contact Material :
Copper
Insulation Material :
Polyester
Number of Rows :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
42.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.132 3.35mm
Number of Contacts :
300
Connector Type :
Array, Female Sockets
Package / Case :
BGA
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
84501-101LF
Amphenol Communications Solutions 84501-101LF
Array, Female Sockets Tape & Reel (TR) 10 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 300 Positions MEG-Array®, MezzSelect™ Gold Solder Copper
84501-101LF Overview
84501-101LF Features
MEG-Array®, MezzSelect™ series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C