84139130N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
84139130N
Manufacturer
Crouzet
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR,GNS,1-PHASE,PANEL MOUNT,75A,
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Solid State Relays
Package :
Box
Switching Mode :
Zero Crossing
IP Rating :
Switching voltage (max.) :
510V AC
Voltage - Load :
150 V ~ 510 V
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Content :
1pc(s)
RoHS :
Details
Input Current :
30 mA
Control voltage (max.) :
30V DC
Series :
GNS
Switching type :
Zero Crossing
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Subcategory :
Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Type :
AC, Zero Cross
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
GNS75DDZH
Control voltage (min.) :
8V DC
Brand :
Height :
50mm
Width :
38mm
Contact Configuration :
Switching voltage (min.) :
150V AC
Mounting Style :
Panel Mount
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Connection :
Spring-loaded contacts
Current load (max.) :
75A
Load Current :
75 A
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Voltage - Input :
8 ~ 30VDC
Package / Case :
Hockey Puck
Length :
74mm
Termination Style :
Screw Terminal
Product :
Single Phase Relays
Datasheets
84139130N
Crouzet 84139130N
84139130N datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crouzet stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V