82EC1100Z350J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
82EC1100Z350J
Manufacturer
KEMET
Description
1000 P 100V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PET
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Height (mm) :
6.5
Seated Plane Height (mm) :
6.5
Capacitance :
1000PF(pF)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Construction :
Stacked
Size (mm) :
7.2 X 2.5 X 6.5
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
7.2
Lead Length (mm) :
17
Package :
Bulk
ECCN (US) :
EAR99
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Product Depth (mm) :
2.5
Wire Form :
Straight
Tolerance :
5%
Temp Coeff (Dielectric) :
PET
Product Status :
Active
Product Type :
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Packaging :
Bulk
Series :
Termination Style :
Radial
Seated Plane Height :
6.5(mm)
Voltage :
100VDC|63VAC
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Capacitance Value :
0.001uF
Mounting :
Through Hole
Datasheets
82EC1100Z350J
Introducing Film Capacitors KEMET 82EC1100Z350J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC|63VAC, 82EC1100Z350J pinout, 82EC1100Z350J datasheet PDF, 82EC1100Z350J amp .Beyond Film Capacitors KEMET 82EC1100Z350J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Not Required Thin Film Capacitor 5% 1000PF pF 100VDC 63VAC