808-AG10D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
808-AG10D
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
IC Sockets
Feature :
Open Frame
Depth :
2.67mm
Current Rating :
3A
Connector Type :
DIP, Socket
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
8 (2 x 4)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
10.16mm
Row Spacing :
7.62 mm
Series :
800
Color :
Black
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Lead Pitch :
2.54mm
Orientation :
Straight
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Style :
Screw
Number of Rows :
2
Width :
10.16mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Contact Material - Post :
COPPER ALLOY
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Housing Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
8
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Mount :
Vertical
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Circuit Application :
Signal
Contact Finish Thickness - Mating :
25.0μin 0.63μm
Contact Material - Mating :
COPPER ALLOY
Plating Thickness :
635 nm
Lead Length :
3.18mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
5.00μin 0.127μm
Datasheets
808-AG10D
Introducing IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 808-AG10D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, 808-AG10D pinout, 808-AG10D datasheet PDF, 808-AG10D amp .Beyond IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 808-AG10D ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.