800-V3-015-30-001101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
800-V3-015-30-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER SMD 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Brass
Number Of PCB Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
15
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
800
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Published :
Terminal Pitch :
5.08mm
Number of Positions :
15
Style :
Board to Board
Mount :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.191 4.85mm
Contact Finish - Post :
Tin
Voltage - Rated :
150VDC
Shrouding :
Unshrouded
Plating Thickness :
30μin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.116 2.95mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header
Durability :
500 Cycles
Preci-Dip 800-V3-015-30-001101
800 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 15-Position Board to Board 0.116 2.95mm Height