7S.43.9.024.0211
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7S.43.9.024.0211
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 6A 24VDC
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Safety Relays
Termination Style :
Spring Terminal
Mounting Type :
DIN Rail
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Power :
1.45W
Must Operate Voltage :
20.4VDC
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Resistance :
400Ohm
Feature :
Lighted Indicator
Coil Voltage :
24VDC
Packaging :
Bulk
Operate Time :
10ms
Contact Rating (Current) :
6A
Coil Current :
60mA
Contact Form :
3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Release Time :
7ms
Switching Voltage :
250VAC - Nom