78F120J-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
78F120J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 350MA 800 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
5%
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductor Application :
DC-DC Converter
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Series :
78F
Package / Case :
Axial
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
2.5MHz
DC Current :
350mA
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.110Diax0.280L 2.79mmx7.11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Conformal Coated
Max DC Current :
350mA
Shielding :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
155mA
Frequency - Self Resonant :
16MHz
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Inductance :
12μH
Lead Diameter :
510 µm
Number of Pins :
2
Material - Core :
Ferrite
Published :
Q Factor :
45
Datasheets
78F120J-RC
Bourns, Inc. 78F120J-RC
78F120J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD