787A-M8-IS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
787A-M8-IS
Manufacturer
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ACCEL IEPE SENSOR
Manufacturer :
Product Category :
Motion Sensors - Accelerometers
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 120°C
Axis :
X
Operating Supply Current :
10 mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Brand :
Amphenol Wilcoxon
Voltage - Supply :
18V ~ 30V
Type :
Analog
Package / Case :
Module
Package :
Bulk
Sensitivity (LSB/g) :
Product Category :
Accelerometers
Base Product Number :
787A
Bandwidth :
0.5Hz ~ 10kHz
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Sensitivity :
100 mV/g
Product Status :
Active
Features :
Series :
Amphenol
Output Type :
Analog Voltage
Product Type :
Accelerometers
Sensor Type :
1-axis
Subcategory :
Sensors
Acceleration Range :
±80g
Datasheets
787A-M8-IS
Introducing Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 787A-M8-IS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 120°C, Mounting Type:Chassis Mount, Type:Analog, Package / Case:Module, Bandwidth:0.5Hz ~ 10kHz, 787A-M8-IS pinout, 787A-M8-IS datasheet PDF, 787A-M8-IS amp .Beyond Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 787A-M8-IS ,we also offer SCA3300-D01-1, AD22037Z, ADXL354CEZ-RL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    22.5 MM TBUS CONNECTOR
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    24V 1A DIN POWER SUPPLY 22.5 MM