786A-M12-IS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
786A-M12-IS
Manufacturer
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ACCEL IEPE SENSOR
Manufacturer :
Product Category :
Motion Sensors - Accelerometers
Operating Supply Current :
10 mA
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Acceleration Range :
±80g
Subcategory :
Sensors
Axis :
X
Product Type :
Accelerometers
Base Product Number :
786A
Sensitivity :
100 mV/g
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
Analog Voltage
Product Category :
Accelerometers
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
18V ~ 30V
Type :
Analog
Package / Case :
Module
Series :
Package :
Bulk
Brand :
Amphenol Wilcoxon
Sensitivity (LSB/g) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Amphenol
Sensor Type :
1-axis
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Bandwidth :
0.5Hz ~ 14kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 120°C
Datasheets
786A-M12-IS
Introducing Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786A-M12-IS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Type:Analog, Package / Case:Module, Bandwidth:0.5Hz ~ 14kHz, Operating Temperature:-55°C ~ 120°C, 786A-M12-IS pinout, 786A-M12-IS datasheet PDF, 786A-M12-IS amp .Beyond Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786A-M12-IS ,we also offer SCA3300-D01-1, AD22037Z, ADXL354CEZ-RL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786A-M12-IS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    22.5 MM TBUS CONNECTOR
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    24V 1A DIN POWER SUPPLY 22.5 MM