786-500-D2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
786-500-D2
Manufacturer
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
ACCEL IEPE SENSOR
Manufacturer :
Product Category :
Motion Sensors - Accelerometers
Acceleration Range :
±10g
Bandwidth :
0.2Hz ~ 10kHz
Series :
Sensitivity :
500 mV/g
Product Status :
Active
Operating Supply Current :
10 mA
Package :
Bulk
Product Type :
Accelerometers
RoHS :
Details
Output Type :
Analog Voltage
Base Product Number :
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Brand :
Amphenol Wilcoxon
Supplier Device Package :
Package / Case :
Module
Minimum Operating Temperature :
- 50 C
Product Category :
Accelerometers
Type :
Analog
Amphenol
Sensitivity (LSB/g) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Subcategory :
Sensors
Features :
Voltage - Supply :
18V ~ 30V
Axis :
X
Sensor Type :
1-axis
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Datasheets
786-500-D2
Introducing Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786-500-D2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2Hz ~ 10kHz, Operating Temperature:-50°C ~ 120°C, Package / Case:Module, Type:Analog, Mounting Type:Chassis Mount, 786-500-D2 pinout, 786-500-D2 datasheet PDF, 786-500-D2 amp .Beyond Motion Sensors - Accelerometers Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786-500-D2 ,we also offer SCA3300-D01-1, AD22037Z, ADXL354CEZ-RL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies 786-500-D2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    22.5 MM TBUS CONNECTOR
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    5-POS CBL CONN TBUS DIRECT
    24V 1A DIN POWER SUPPLY 22.5 MM