76745-1CH-10LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76745-1CH-10LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
No
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
10
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Orientation :
Straight
Mount :
Through Hole
Length :
26.035mm
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Lead Free :
Lead Free
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
3.02mm
Length - Tail :
0.119 3.023mm
Voltage - Rated :
1.5kV
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Total Number of Contacts :
10
HTS Code :
Termination :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Current Rating :
3A
Length - Stack Height :
0.472 12.000mm
Depth :
4.83mm
Mating Post Length :
11.02mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Insulation Resistance :
5GOhm
Length - Post (Mating) :
0.434 11.024mm
Filter Feature :
Contact Material :
Bronze
Color :
Black
Datasheets
76745-1CH-10LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black