76-RT22-06L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-RT22-06L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
NON INS RING TERM 22-18WG 50 BAG
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ring Connectors
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Q @ Freq :
60 @ 2.5MHz
Tolerance :
±20%
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG
Approvals :
cUL
Supplier Device Package :
Axial
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Features :
Insulated :
Non-Insulated
Color :
Package / Case :
Package Quantity :
50
Insulation Diameter :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length - Overall :
0.461 (11.71mm)
Product Status :
Active
Wire Strip Length :
0.2
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
255 mA
Type :
Molded
Terminal Type :
Ring
Material - Core :
Ferrite
Wire Size :
22-18 AWG
Material - Insulation :
Ratings :
Insulation :
Non-Insulated
NTE Electronics
Contact Finish :
Electro-Tin
Stud/Tab Size :
6 Stud
Width - Outer Edges :
0.217 (5.50mm)
Terminal Material :
Copper
Height - Seated (Max) :
Wire Gauge :
18-22 AWG
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Series :
CTM3F
Material :
Tin Plated Copper
Size / Dimension :
0.190 Dia x 0.441 L (4.82mm x 11.20mm)
Contact Material :
Copper
Thickness :
Stud Size :
#6
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
18 µH