76-IST22-10
Mfr.Part #
76-IST22-10
Description
PVC INS SPADE TERM 22-18G
Product Category :
Spade Connectors
Contact Finish :
Electro-Tin
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Length - Ring Center to Termination :
Wire Strip Length :
0.4
Stud/Tab Size :
10 Stud
Product Status :
Active
Material :
Tin Plated Copper
Wire Gauge :
18-22 AWG
Package :
Bag
Insulation Material :
Vinyl
Package Quantity :
10
Color :
Red
Terminal Type :
Spade/Fork
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG
Insulation Diameter :
Wire Size :
22-18 AWG
Terminal Material :
Copper
Length - Termination :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.827 (21.00mm)
Approvals :
cUL
Width - Outer Edges :
0.315 (8.00mm)