76-IMD16-187L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-IMD16-187L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
PVC INS MALE DISCON 16-14 50 BAG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG
Tab Width :
0.187 (4.75mm)
Size :
0.187
Wire Gauge :
14-16 AWG
Series :
NEMA
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Strip Length :
0.39
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Package :
Bag
Terminal Material :
Brass
Insulated :
Yes (Pvc Insulated)
Package Quantity :
50
Contact Finish :
Electro-Tin
Insulation :
Non-Mating End Insulated
NTE Electronics
Features :
Material :
Tin Plated Brass
Insulation Diameter :
Wire Size :
16-14 AWG
Product Status :
Active
Color :
Blue
Gender :
Male
Insulation Material :
Vinyl
Terminal Type :
Disconnect - Male
Termination :
Crimp
Contact Material :
Brass
Length - Overall :
0.807 (20.50mm)