76-IFST12-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-IFST12-10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
PVC INS FLANGE SPADE TERM
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Spade Connectors
Package :
Bag
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
0.945 (24.00mm)
Series :
Insulation :
Insulated
Wire Size :
12-10 AWG
Length - Ring Center to Termination :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulated :
Stud/Tab Size :
10 Stud
Stud Size :
#10
Package Quantity :
10
Color :
White
Length - Termination :
Terminal Material :
Copper
Insulation Diameter :
Product Status :
Active
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)
Terminal Type :
Spade/Fork - Flanged
Wire Gauge :
10-12 AWG
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG