76-FIFD22-187L
Mfr.Part #
76-FIFD22-187L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
PVC FULLY INS FEM DISCON 50 BAG
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Tab Width :
0.187 (4.75mm)
Insulation Diameter :
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Terminal Material :
Brass
Tolerance :
±0.5%
Size :
0.187
Contact Finish :
Electro-Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type :
Disconnect - Female
Series :
SG73G
Insulation :
Fully Insulated
Gender :
FEMALE
Wire Size :
22-18 AWG
NTE Electronics
Supplier Device Package :
0603
Wire Gauge :
18-22 AWG
Package Quantity :
50
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Color :
Red
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length - Overall :
0.768 (19.50mm)
Ratings :
Resistance :
39.2 Ohms
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Vinyl
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C