76-FD22-187L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-FD22-187L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NON INS FEM DISCON 22-18G 50 BAG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package Quantity :
50
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Material :
Tin Plated Brass
Gender :
FEMALE
Wire Size :
22-18 AWG
Terminal Material :
Brass
Terminal Type :
Disconnect - Female
NTE Electronics
Package :
Bag
Contact Material :
Brass
Tab Width :
0.187 (4.75mm)
Insulated :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.551 (14.00mm)
Wire Strip Length :
0.2
Insulation Diameter :
Series :
NEMA
Size :
0.187
Color :
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
18-22 AWG
Contact Finish :
Electro-Tin
Tab Size :
0.187 x 0.032
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)