7565N121J602LE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7565N121J602LE
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 6KV C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.975 24.76mm
Size / Dimension :
0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm
Lead Spacing :
0.780 19.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Style :
Straight
Capacitance :
120pF
Tolerance :
±5%
Datasheets
7565N121J602LE
Knowles Precision 7565N121J602LE
120pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
7565N121J602LE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
7565N121J602LE Features
a size/dimension of 0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm