74V2G384STR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74V2G384STR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-23-8
Datasheet
Download
Description
IC BUS SWITCH 1 X 1:1 SOT23-8
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Package / Case :
SOT-23-8
Mount :
Surface Mount
Propagation Delay :
800 ps
Family :
74V
Polarity :
Non-Inverting
High Level Output Current :
30mA
Voltage Supply Source :
Single Supply
Voltage - Supply :
3V~5.5V
Pin Count :
8
Terminal Position :
Dual
Type :
Bus Switch
Base Part Number :
74V2G384
Number of Functions :
2
Low Level Output Current :
10mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Type :
Single
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Bits :
1
Throw Configuration :
SPST
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e0
Independent Circuits :
2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Supplies :
3.3/5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Circuit :
1 x 1:1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
8
Series :
74V
Number of Pins :
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.45mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of Ports :
Resistance :
32ohm