74V1T04STR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74V1T04STR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC INVERTER 1CH 1-INP SOT23-5
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Gates and Inverters
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Max I(ol) :
0.008 A
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
7.7ns @ 5V, 50pF
Terminal Form :
Gull wing
Series :
74V
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
5
Number of Gates :
1
Logic Level - Low :
0.8V
Base Part Number :
74V1T04
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Supply Voltage :
5V
Quiescent Current :
1μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Schmitt Trigger :
No
Logic Type :
Inverter
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
Family :
74V
Number of Terminations :
Output Current :
8mA
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Propagation Delay :
7.7 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Logic Level - High :
2V
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output High, Low :
8mA 8mA