74LX1G32CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74LX1G32CTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT323-5
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Gates and Inverters
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Family :
TTL/H/L
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.5ns @ 5V, 50pF
Number of Pins :
5
Propagation Delay :
4.5 ns
Supply Voltage :
1.8V
Quiescent Current :
10μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Schmitt Trigger :
No
Radiation Hardening :
No
Series :
74LX
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Turn On Delay Time :
5.6 ns
Logic Function :
OR
Power Supplies :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
74LX1G32
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~125°C