74LVT640DB,112
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74LVT640DB,112
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
NEXPERIA 74LVT640DB - BUS TRANSC
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Base Part Number :
74LVT640
Terminal Position :
Dual
Width :
5.3mm
Polarity :
Inverting
Direction :
Bidirectional
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Contact Plating :
Gold
Terminal Form :
Gull wing
Series :
74LVT
Number of Ports :
2
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-609 Code :
e4
Family :
LVT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Terminations :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.2mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Logic Type :
Transceiver, Inverting
Quiescent Current :
3mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
20
Additional Feature :
WITH DIRECTION CONTROL
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Output Type :
3-STATE
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
6.9 ns
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Bits per Element :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Output High, Low :
32mA 64mA
Height Seated (Max) :
2mm
Load Capacitance :
50pF
Packaging :
Tube
Logic Function :
Inverting, Transceiver
Propagation Delay :
2.4 ns
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheets
74LVT640DB,112
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors 74LVT640DB,112 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74LVT640, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), 74LVT640DB,112 pinout, 74LVT640DB,112 datasheet PDF, 74LVT640DB,112 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors 74LVT640DB,112 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors 74LVT640DB,112
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers NXP Semiconductors 74LVT640DB,112 Overview
74LVT640DB,112 Features
  • Low-voltage operation and power dissipation for energy-efficient performance.
  • High-speed data transmission capability to ensure minimal delay and high throughput.
  • Compatibility with 3.3V operating voltage levels, making it versatile for integration in modern digital systems.