74LVCH245AD,112
Mfr.Part #
74LVCH245AD,112
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20SO
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Non-Inverting
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Plating :
Gold
Pin Count :
20
Mount :
Surface Mount
Width :
7.6mm
Output Type :
3-STATE
Base Part Number :
74LVCH245
Height :
2.45mm
Number of Pins :
20
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Turn On Delay Time :
22.5 ns
Quiescent Current :
40μA
Voltage - Supply :
1.2V~3.6V
Supply Voltage :
2.7V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Direction :
Bidirectional
Number of Ports :
2
Length :
13mm
Logic Function :
Inverting, Transceiver
Additional Feature :
WITH DIRECTION CONTROL
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Series :
74LVCH
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Elements :
1
Logic Type :
Transceiver, Non-Inverting
1 (Unlimited)
Propagation Delay :
17 ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Bits per Element :
8
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
Datasheets
74LVCH245AD,112
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVCH245AD,112 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74LVCH245, Number of Pins:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, 74LVCH245AD,112 pinout, 74LVCH245AD,112 datasheet PDF, 74LVCH245AD,112 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVCH245AD,112 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nexperia 74LVCH245AD,112
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVCH245AD,112 Overview
74LVCH245AD,112 Features
  • Non-inverting signal transmission
  • Wide operating voltage range: 3.6V