74LVC2G32GN,115
Mfr.Part #
74LVC2G32GN,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
8-XFDFN
Description
NEXPERIA 74LVC2G32 - DUAL 2-INPU
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Gates and Inverters
Logic Function :
OR
Terminal Form :
NO LEAD
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Series :
74LVC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.35mm
Base Part Number :
74LVC2G32
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Mount :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.3mm
Pin Count :
8
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
LVC/LCX/Z
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Package / Case :
8-XFDFN
Propagation Delay :
1.7 ns
Quiescent Current :
40μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Quiescent (Max) :
4μA
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Functions :
2
Logic Type :
OR Gate
Supply Voltage :
3.3V
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C