74LVC11PW,112
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74LVC11PW,112
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
NEXPERIA 74LVC11PW - AND GATE, L
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Gates and Inverters
Voltage - Supply :
1.2V~3.6V
Current - Quiescent (Max) :
10μA
Published :
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Number of Circuits :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.2V
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e4
Series :
74LVC
Number of Terminations :
14
Pin Count :
14
Terminal Position :
Dual
Family :
LVC/LCX/Z
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Functions :
3
Logic Level - High :
1.08V ~ 2V
Length :
5mm
Load Capacitance :
50pF
Logic Level - Low :
0.12V ~ 0.8V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Width :
4.4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Inputs :
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6.2ns @ 3.3V, 50pF
Supply Voltage :
2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Propagation Delay (tpd) :
7 ns
Base Part Number :
74LVC11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Surface Mount :
yes
Logic Type :
AND Gate
Datasheets
74LVC11PW,112
Introducing Gates and Inverters Nexperia 74LVC11PW,112 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:74LVC11, 74LVC11PW,112 pinout, 74LVC11PW,112 datasheet PDF, 74LVC11PW,112 amp .Beyond Gates and Inverters Nexperia 74LVC11PW,112 ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.