74F676SCX
Mfr.Part #
74F676SCX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC SHIFT REGISTER SER/PAR 24SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Shift Registers
Base Part Number :
74F676
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
2
Turn On Delay Time :
17 ns
Max Supply Voltage :
5.5V
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Output Type :
Tri-State
Number of Bits per Element :
16
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Series :
74F
Surface Mount
Logic Function :
OR, Shift Register
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
24
Supplier Device Package :
24-SOP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Propagation Delay :
12.5 ns
Number of Bits :
16
Number of Output Lines :
2
Function :
Parallel or Serial to Serial
Logic Type :
Shift Register
Operating Temperature :
0°C~70°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
0°C
Datasheets
74F676SCX
Introducing Shift Registers onsemi 74F676SCX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F676, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:24, Operating Temperature:0°C~70°C, 74F676SCX pinout, 74F676SCX datasheet PDF, 74F676SCX amp .Beyond Shift Registers onsemi 74F676SCX ,we also offer SN74HCS165QBQBRQ1, NPIC6C596ADJ, SN74HC594DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.