74F476AP
Mfr.Part #
74F476AP
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 1 OHM TH
Current Rating :
400mA
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Phenolic
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Max DC Current :
400mA
Inductance :
4.7μH
Test Frequency :
7.96MHz
Diameter :
5.08mm
Frequency - Self Resonant :
91MHz
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Series :
74F
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
74F476AP
74F476AP datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD