74F381PC
Mfr.Part #
74F381PC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
ALU, F/FAST SERIES, 4-BIT, TTL
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Specialty Logic
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bits :
4
Propagation Delay (tpd) :
13 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C
Height Seated (Max) :
5.08mm
Family :
F/FAST
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Series :
74F
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
CAPABLE OF 3 LOGIC and ARITHMETIC OPERATIONS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tube
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
20
Width :
7.62mm
Length :
26.075mm