74F374SJX
Mfr.Part #
74F374SJX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Flip Flops
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Series :
74F
Clock Frequency :
140MHz
Package / Case :
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Current - Quiescent (Iq) :
86mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Function :
Standard
Supplier Device Package :
20-SOP
Number of Bits per Element :
8
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8.5ns @ 5V, 50pF
Type :
D-Type
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Base Part Number :
74F374
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Datasheets
74F374SJX
Introducing Flip Flops onsemi 74F374SJX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Type:D-Type, Base Part Number:74F374, 74F374SJX pinout, 74F374SJX datasheet PDF, 74F374SJX amp .Beyond Flip Flops onsemi 74F374SJX ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.