74F374SJ
Mfr.Part #
74F374SJ
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Flip Flops
Max Supply Voltage :
5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
High Level Output Current :
-3mA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
140MHz
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Clock Frequency :
140MHz
Series :
74F
Mount :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
86mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8.5ns @ 5V, 50pF
Operating Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
20-SOP
Min Supply Voltage :
4.5V
Packaging :
Tube
Function :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Max Operating Temperature :
70°C
Turn On Delay Time :
6.5 ns
Number of Bits :
8
Logic Function :
D-Type, Flip-Flop
Number of Bits per Element :
8
Polarity :
Non-Inverting
Min Operating Temperature :
0°C
Type :
D-Type
Number of Circuits :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Propagation Delay :
8.5 ns
Number of Output Lines :
3
Number of Input Lines :
Low Level Output Current :
24mA
Package / Case :
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Elements :
1
Number of Pins :
20
Output Type :
Tri-State, Non-Inverted
Base Part Number :
74F374
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
74F374SJ
Introducing Flip Flops onsemi 74F374SJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Type:D-Type, Package / Case:20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Base Part Number:74F374, 74F374SJ pinout, 74F374SJ datasheet PDF, 74F374SJ amp .Beyond Flip Flops onsemi 74F374SJ ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.