74F373SCX
Mfr.Part #
74F373SCX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Latches
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Output Type :
Tri-State
Delay Time - Propagation :
5.3ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
74F
Terminal Position :
Dual
Width :
7.5mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
Gull wing
Circuit :
8:8
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
5V
Output Polarity :
TRUE
Pin Count :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Family :
F/FAST
Independent Circuits :
1
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Output Characteristics :
3-STATE
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Number of Ports :
2
Logic Type :
D-Type Transparent Latch
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Bits :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
20
Datasheets
74F373SCX
Introducing Latches onsemi 74F373SCX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Circuit:8:8, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, 74F373SCX pinout, 74F373SCX datasheet PDF, 74F373SCX amp .Beyond Latches onsemi 74F373SCX ,we also offer 74HC573BQ,115, 74HCT373D,653, 74HCT373D,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.