74F352PC
Mfr.Part #
74F352PC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Surface Mount :
No
Propagation Delay (tpd) :
8 ns
Number of Inputs :
4
Series :
74F
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
16
Independent Circuits :
1
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Number of Functions :
2
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Type :
Multiplexer
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Height Seated (Max) :
5.08mm
Width :
7.62mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Position :
Dual
Circuit :
2 x 4:1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
0°C~70°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage Supply Source :
Single Supply
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Polarity :
INVERTED
Pbfree Code :
No
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
16
Family :
F/FAST
Datasheets
74F352PC
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F352PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Multiplexer, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Circuit:2 x 4:1, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:16, 74F352PC pinout, 74F352PC datasheet PDF, 74F352PC amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F352PC ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.