74F350PC
Mfr.Part #
74F350PC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC SHIFTER 4BIT 3 STATE 16-DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Shift Registers
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Bits per Element :
4
Mount :
Through Hole
Logic Function :
Shift Register
Number of Output Lines :
3
Propagation Delay :
6 ns
Min Operating Temperature :
0°C
Base Part Number :
74F350
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Circuits :
4
Supplier Device Package :
16-PDIP
Max Supply Voltage :
5.5V
Function :
Universal
Number of Input Lines :
7
Number of Pins :
16
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Logic Type :
Register, Multiplexed
Output Type :
Tri-State
Published :
Series :
74F
Datasheets
74F350PC
Introducing Shift Registers onsemi 74F350PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:74F350, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:16, Mounting Type:Through Hole, 74F350PC pinout, 74F350PC datasheet PDF, 74F350PC amp .Beyond Shift Registers onsemi 74F350PC ,we also offer SN74HCS165QBQBRQ1, NPIC6C596ADJ, SN74HC594DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.