74F257ASJ
Mfr.Part #
74F257ASJ
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16SOP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Circuit :
4 x 2:1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Propagation Delay (tpd) :
6 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Supply Source :
Single Supply
Surface Mount :
yes
Width :
5.3mm
Type :
Multiplexer
Independent Circuits :
1 (Unlimited)
Pin Count :
16
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Inputs :
2
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Family :
F/FAST
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Series :
74F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
4
Number of Terminations :
16
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Output Polarity :
TRUE
Output Characteristics :
3-STATE
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Datasheets
74F257ASJ
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F257ASJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Circuit:4 x 2:1, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:Multiplexer, Number of Terminations:16, 74F257ASJ pinout, 74F257ASJ datasheet PDF, 74F257ASJ amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F257ASJ ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.