74F257APC
Mfr.Part #
74F257APC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16DIP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Propagation Delay (tpd) :
6 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
4
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Width :
7.62mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Type :
Multiplexer
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Voltage Supply Source :
Single Supply
Number of Inputs :
2
Pin Count :
16
Series :
74F
Supply Voltage :
5V
Circuit :
4 x 2:1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Independent Circuits :
1
Number of Terminations :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
0°C~70°C
Output Polarity :
TRUE
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Current - Output High, Low :
3mA 24mA
Qualification Status :
Not Qualified
Family :
F/FAST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height Seated (Max) :
5.08mm
Datasheets
74F257APC
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F257APC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Multiplexer, Circuit:4 x 2:1, Number of Terminations:16, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), 74F257APC pinout, 74F257APC datasheet PDF, 74F257APC amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders Fairchild Semiconductor 74F257APC ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.