74F245MSA
Mfr.Part #
74F245MSA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Stock
66
In Stock :
66
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
20
Logic Type :
Transceiver, Non-Inverting
Output Type :
3-STATE
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
74F
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
2.05mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Length :
7.2mm
Family :
F/FAST
Pin Count :
20
Current - Output High, Low :
3mA 24mA; 15mA 64mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
WITH DIRECTION CONTROL
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Output Polarity :
TRUE
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
5V