74F244SJX
Mfr.Part #
74F244SJX
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SOP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Propagation Delay (tpd) :
6.5 ns
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
2
Current - Output High, Low :
3mA 64mA
Number of Bits per Element :
4
Number of Ports :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Output Type :
3-STATE
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Series :
74F
Surface Mount :
yes
Pin Count :
20
Number of Terminations :
20
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Polarity :
TRUE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Family :
F/FAST
Width :
5.3mm
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
Datasheets
74F244SJX
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Fairchild Semiconductor 74F244SJX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:20, 74F244SJX pinout, 74F244SJX datasheet PDF, 74F244SJX amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Fairchild Semiconductor 74F244SJX ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.