744W-00/01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
744W-00/01
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Stock
107
In Stock :
107
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Voltage - Rated AC :
250V
Min Operating Temperature :
-40°C
Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.00mm x 24.00mm
Number of Positions :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - IEC :
16A
Voltage - IEC :
250VAC
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Current Rating :
20A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
20A
Series :
744W
Current - UL :
16/20A
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Max Operating Temperature :
70°C
Termination :
Solder Eyelet
Published :
2007
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Connector Style :
IEC 320-C20
Gender :
Male
Datasheets
744W-00/01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'