72V90823BCG
Mfr.Part #
72V90823BCG
Package / Case
100-LBGA
Description
IC MULTIPLEX 1 X 16:16 100CABGA
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Package / Case :
100-LBGA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
Multiplexer
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Independent Circuits :
1
Series :
72V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Circuit :
1 x 16:16
Voltage Supply Source :
Single Supply
Base Part Number :
72V90823
Datasheets
72V90823BCG
3V~3.6V 72V90823 Signal switch 72V Series
72V90823BCG Overview
It is included in the 100-LBGA in order to save board space.As a result, it is packaged in the way of Tray.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.In the case of -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers are provided with a greater degree of flexibility.The multiplexers from 72V series can be used for a wide range of applications.There is a base part number 72V90823 that can be used to locate signal switch's related components as well.