72V271LA15TF8
Mfr.Part #
72V271LA15TF8
Package / Case
TQFP
Description
IC FIFO SS 16384X18 15NS 64QFP
FIFOs Memory
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Lead Free :
Contains Lead
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Min Supply Voltage :
3V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Supply Voltage :
3.6V
Additional Feature :
RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Standby Current-Max :
0.015A
Max Supply Current :
55mA
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Functions :
1
Parallel/Serial :
Parallel
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
10mm
Published :
Supply Voltage :
3.3V
Density :
288 kb
Frequency (Max) :
66.7MHz
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Retransmit Capability :
yes
Pin Count :
64
Output Enable :
yes
Number of Terminations :
64
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Thickness :
1.4mm
JESD-609 Code :
e0
Frequency :
66.7MHz
Nominal Supply Current :
55mA
Number of Pins :
Word Size :
9b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
QUAD
Element Configuration :
Dual
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Min Operating Temperature :
0°C
Width :
10mm
Package / Case :
TQFP
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Max Operating Temperature :
70°C