72V263L6BCG8
Mfr.Part #
72V263L6BCG8
Package / Case
100-LBGA
Description
IC FIFO 3.3V SUPERSYNC II 100BGA
FIFOs Memory
FWFT Support :
yes
Data Rate :
166MHz
Access Time :
4ns
Function :
SYNCHRONOUS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
72V263
Expansion Type :
Depth, Width
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Series :
72V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Bus Directional :
Uni-Directional
Memory Size :
144K 8K x 18 16K x 9
Current - Supply (Max) :
35mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
100-LBGA
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
72V263L6BCG8
72V263 FIFO memory IC 72V Series 144K 8K x 18 16K x 9 4ns
72V263L6BCG8 Overview
100-LBGA is a package that contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .There is a memory of 144K 8K x 18 16K x 9 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is part of the 72V series of memory logics.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .The 72V263 family of integers consists of this type.
72V263L6BCG8 Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
72V series