7285L15PAI8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7285L15PAI8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 4096X18 15NS 56TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Retransmit Capability :
yes
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Supply Current :
150mA
Pin Count :
56
ECCN Code :
EAR99
Function :
ASYNCHRONOUS
Terminal Pitch :
0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Access Time :
15 ns
Supply Voltage :
5V
Height :
1mm
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
2
Current - Supply (Max) :
150mA
Nominal Supply Current :
150mA
Temperature Grade :
Industrial
Weight :
740.007602mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Supplier Device Package :
56-TSSOP
Series :
Width :
6.1mm
Number of Terminations :
56
Output Enable :
No
Organization :
8KX9
Length :
14mm
Number of Pins :
Clock Frequency :
40MHz
Additional Feature :
RETRANSMIT
Thickness :
1mm
JESD-609 Code :
e0
Density :
144 kb
Memory Size :
144K (8K x 9 x 2)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Programmable Flags Support :
No
Element Configuration :
Dual
Base Part Number :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Cycle Time :
25 ns
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FWFT Support :
Power Supplies :
5V
Standby Current-Max :
0.015A
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
Gull wing
Expansion Type :
Depth, Width
Mounting Type :
Surface Mount
Bus Directional :
Unidirectional
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Pbfree Code :
Contact Plating :
Lead, Tin
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Package / Case :
TSSOP
Min Supply Voltage :
4.5V
Word Size :
9b
Published :
Data Rate :
40MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C