72401L25DB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
72401L25DB
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC FIFO ASYNC 64X4 16CDIP
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Function :
ASYNCHRONOUS
Current - Supply (Max) :
45mA
Access Time :
34ns
Data Rate :
25MHz
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
FWFT Support :
No
Base Part Number :
Bus Directional :
Uni-Directional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
256 64 x 4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Expansion Type :
Depth, Width
Datasheets
72401L25DB
Introducing FIFOs Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) 72401L25DB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:16-CDIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:72401, Operating Temperature:-55°C~125°C, 72401L25DB pinout, 72401L25DB datasheet PDF, 72401L25DB amp .Beyond FIFOs Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) 72401L25DB ,we also offer CY7C433-40JC, SN74ACT7201LA35RJ, SN74ACT7201LA35NP, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
72401 FIFO memory IC 7200 Series 256 64 x 4 34ns
72401L25DB Overview
This package is included in 16-CDIP (0.300, 7.62mm) .In terms of packaging, it comes in Tube cases.A memory of 256 64 x 4 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to -55°C~125°C in order to ensure reliable operation.There is a mounting type of Through Hole on the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 4.5V~5.5V .The memory logic belongs to the series 7200 .There is a FIFO's maximum operating supply current of 45mA .In addition, it is among the members of the 72401 family.