723A-10/28
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
723A-10/28
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Connector Style :
IEC 320-C14
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness :
0.039 1.00mm
Published :
Termination :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Voltage - IEC :
250VAC
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Fuse :
yes
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mount :
Panel, Snap in
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
723A
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Current - IEC :
10A
Datasheets
723A-10/28
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'