7204L12J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7204L12J
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 4KX9 12NS 32PLCC
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Dual
Contact Plating :
Lead, Tin
Supply Voltage :
5V
Clock Frequency :
50MHz
FWFT Support :
No
Min Supply Voltage :
4.5V
Additional Feature :
RETRANSMIT
Max Operating Temperature :
70°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Package / Case :
PLCC
Nominal Supply Current :
120mA
Height Seated (Max) :
3.556mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Retransmit Capability :
yes
Standby Current-Max :
0.012A
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Pin Count :
32
Operating Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Terminations :
32
Terminal Pitch :
1.27mm
Organization :
4KX9
Min Operating Temperature :
0°C
Max Supply Current :
120mA
Access Time :
12 ns
Thickness :
2.79mm
Published :
Parallel/Serial :
Parallel
Cycle Time :
20 ns
Output Enable :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
13.97mm
Bus Directional :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Terminal Form :
J BEND
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Power Supplies :
5V
Width :
11.43mm