719A-00/28
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
719A-00/28
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Number of Positions :
3
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Flanges, Panel
Published :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Current :
10A
Series :
719A
Packaging :
Bulk
Voltage - UL :
250VAC
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Lead Free :
Lead Free
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Termination :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Style :
IEC 320-C14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
CSA, UL
Fuse :
yes
Datasheets
719A-00/28
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'