71256L55TDB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71256L55TDB
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
28-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28CDIP
Stock
91
In Stock :
91
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Memory Type :
Volatile
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Interface :
Parallel
Packaging :
Tube
Memory Format :
SRAM
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Package / Case :
28-CDIP (0.300, 7.62mm)
Memory Size :
256Kb 32K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
71256L55TDB
Introducing Memory Renesas Electronics Corporation 71256L55TDB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:28-CDIP (0.300, 7.62mm), 71256L55TDB pinout, 71256L55TDB datasheet PDF, 71256L55TDB amp .Beyond Memory Renesas Electronics Corporation 71256L55TDB ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.