71-533724-19H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71-533724-19H
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
19
Mount :
Jam Nut
Termination :
Solder
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Orientation :
Straight
Datasheets
71-533724-19H
19 Positions Solder Straight
71-533724-19H Overview
Jam Nut is used to mount the part.
71-533724-19H Features
71-533724-19H Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
71-533724-19H Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER