703W-00/07
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
703W-00/07
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Package / Case :
100
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Packaging :
Bulk
Number of Poles :
2
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Current :
15A
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
250V
Width :
27.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Current - IEC :
10A
Gender :
Receptacle
Length :
20.6mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Front or Rear Side Mount
Orientation :
Straight
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Series :
703W
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Accomodates a Fuse :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
19.8mm
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Max Current Rating :
15A
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Published :
Voltage - IEC :
250VAC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
15A
Panel Cutout Dimensions :
Variable Size
Body Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
3
Datasheets
703W-00/07
Qualtek Electronics Corp. 703W-00/07
Features of the Qualtek Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules 703W-00/07 include:
• Compliant with IEC320-C14 standards
• UL and CSA approved
• Panel-mount design
• Durable plastic housing with black finish
• Rated for 10A/250V
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'